جستجو کردن سیاسی فعالیت انتخابات اصلاح طلب

جستجو کردن: سیاسی فعالیت انتخابات اصلاح طلب کشورهای پیشرفته اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری سکانس آخر پرونده کیارستمی

بیماری عباس کیارستمی که از هفتم فروردین سال 95 در بعضی از رسانه ها مطرح شد، ماجراهایی به دنبال داشت، هر کسی از ظن خود مطلبی را راجع به بیماری او می گفت، حالا با

سکانس آخر پرونده کیارستمی

سکانس آخر پرونده کیارستمی

عبارات مهم : ایران

بیماری عباس کیارستمی که از هفتم فروردین سال 95 در بعضی از رسانه ها مطرح شد، ماجراهایی به دنبال داشت، هر کسی از ظن خود مطلبی را راجع به بیماری او می گفت، حالا با اعلام حکم قطعی و نهایی پرونده پزشکی این کارگردان نامدار ایرانی، ماجرا به ایستگاه آخر رسید.

هر روز که می گذشت ماجرا رنگ و بوی دیگری می گرفت، به علت شدت گرفتن پرسشها جسمی کیارستمی او در بیمارستان خوابیدن شد، معالجه در پایتخت کشور عزیزمان ایران شروع شد تا اینکه خبر آمد که کیارستمی از سرطان دستگاه گوارش زحمت می برد، مدت ها گذشت و چندین عمل جراحی در کشور عزیزمان ایران صورت گرفت.

این اعمال جراحی سر و صداهای زیادی داشت برخی، اخبار مربوط به سرطان دستگاه گوارش او را تکذیب کردند و بعضی هم خبری از صحت او می دادند، این اخبار جهت اهالی رسانه و سینما خوشایند نبود، همه دوست داشتند که این خبرها درست نباشد، چون کیارستمی محبوب بود.

سکانس آخر پرونده کیارستمی

در نهایت، چهار عمل جراحی جهت عباس کیارستمی صورت گرفت. نخستین عمل، عمل جراحی انجام شد، دومین عمل به علت خونریزی داخلی، سومین عمل جهت برداشتن کیسه صفرا و آخرین عمل به علت عفونت پیشرفته بود. در ادامه و طول درمان اعلام شد که روند بهبودی رو به پیشرفت است.

به گفته عباس زارع نژاد، مشاور وزیر بهداشت یک تیم پزشکی باتجربه پیگیر درمان عباس کیارستمی شد. حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندین بار به ملاقات کیارستمی رفت و از نزدیک روند درمان او را دنبال کرد و تیمی را مامور پیگیری درمان او کرد.
مراحل درمان کیارستمی ادامه داشت تا اینکه شنیده شد، او جهت ادامه درمان خود خواسته راهی فرانسه شده است هست، درمان در فرانسه ادامه داشت تا اینکه خبرهای ناگواری مبنی بر حال نامساعد و سکته مغزی به علت لخته شدن خون و در نهایت فوت وی در فرانسه اعلام شد که این اتفاقات انتقادات و اعتراضات زیادی را از سوی بازیگران و صورت های معروف و خانواده کیارستمی به دنبال داشت.

عباس کیارستمی کارگردان نامدار سینمای دنیا و ایران، چهاردهم تیر 95 بعد از تحمل یک دوره بیماری در کشور فرانسه درگذشت. ولی بعد از درگذشت عباس کیارستمی، کمپین پیگیری پرونده پزشکی وی به وسیله گروهی از سینماگران و علاقه مندان او راه اندازی شد.
خبرها به سرعت در حال انتشار بود و هرکسی علتی جهت فوت کیارستمی اعلام می کرد بعضی قصور پزشکی در کشور عزیزمان ایران را علت فوت او اعلام کردند، بعضی نیز اتفاقاتی که در فرانسه رخ داده است.

هشتم خرداد سال ۱۳۹۶ علیرضا زالی، مدیر وقت شرکت نظام پزشکی در رابطه با علت مهم فوت کیارستمی اظهار داشت که خونریزی حاد تحت پرده های مغزی (ساب دورال) که منجر به فوت مغزی وی شده است بود، علت مهم فوت او تشخیص داده شد. البته این خونریزی نیز ناشی از استفاده از دارویی به نام هپارین با دوز ۲۴ هزار واحد در روز است.

* شکایت خانواده کیارستمی
این عنوان شکایت خانواده کیارستمی را به همراه داشت به طوری که فرزندش بهمن کیارستمی گفته بود که ما ابتدا احساس کردیم با دستور وزیر بهداشت به نظام پزشکی مبنی بر پیگیری سریع به این پرونده، پرسشها براق اطلاع رسانی می شود چون خواسته مهم ما چه در روند درمان، چه بعد از فوت، شفافیت در اطلاع رسانی بود ولی در طول این مدت تنها با مباحثی مواجه شدیم که به قصد فرافکنی بود، در نتیجه تصمیم گرفتیم شکایت رسمی کنیم تا شاید به خواست مهم مان که همان براق سازی در روند پیگیری به پرونده هست، برسیم.

بیماری عباس کیارستمی که از هفتم فروردین سال 95 در بعضی از رسانه ها مطرح شد، ماجراهایی به دنبال داشت، هر کسی از ظن خود مطلبی را راجع به بیماری او می گفت، حالا با

بهمن کیارستمی گفته بود: اگر پیش از این شکایت نکردیم، جهت این بود که احساس کردیم اگر این پرونده به شکل عمومی بررسی شود، نتیجه بهتری می گیریم ولی آینده نگری ها درست نبود. به خصوص اینکه در شکایت شخصی مباحثی مثل پرداخت دیه مطرح می شود که در شأن پدرم نیست. به همین علت شکایت رسمی خود را نسبت به این پرونده به ثبت رساندیم.

خانواده عباس کیارستمی٬ کارگردان ایرانی همچنین گفته بودند که روند پیگیری به پرونده فوت وی آنها را ناچار به شکایت رسمی از بیمارستان یا دکتر معالج کرده است.

پس از اینکه شکایت از پرونده کیارستمی در نظام پزشکی ثبت شد و در هیات های انتظامی، بدوی و تجدیدنظر پیگیری شد، علیرضا زالی، مدیر کل وقت شرکت نظام در این باره گفته بود که پرونده عباس کیارستمی کارگردان مطرح کشور عزیزمان ایران به خاطر شکایت طرفین به خاص خانواده اش در دادگاه تجدیدنظر هست. این پرونده بعد از اینکه با تشخیص دادستان انتظامی نظام پزشکی منجر به صدور کیفرخواست نیز شد، به هیات بدوی رفت و امکان تجدیدنظرخواهی داشت که با اعتراض دو طرف در مرحله تجدیدنظر است.

وی ادامه داده بود که پرونده در رابطه با بیمارستانی که خوابیدن بوده و یکی از متخصصان که شکایت جدیدی علیه وی شده است به دادسرا ارسال شده است بود.

ایرج خسرو نیا، مدیر هیات بدوی انتظامی نظام پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ بعد از برگزاری آخرین جلسه این هیات به خبرنگار ایرنا گفته بود: در این جلسه کیفر خواست هزار و 500 صفحه ای به وسیله هیات بدوی مطالعه شده. در این پرونده سه قصور مشخص شده است است که 2 قصور آن مربوط به مسافرت دکتر و تکمیل نکردن پرونده مرحوم کیارستمی و یک قصور دیگر قصور درمانی به شمار می آید که باید همه این موارد را بررسی کنیم.

خسرونیا راجع به پرونده پزشکی کیارستمی در فرانسه اظهار کرده بود که هیچ پرونده و اطلاعاتی راجع به پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی در فرانسه به هیات بدوی پیگیری کننده ارائه نشده است و ما هیچ اطلاعاتی راجع به اتفاقات رخ داده در فرانسه، نداریم و علت فوت را نمی دانیم؛ بنابراین فقط از مسائلی که در بیمارستان های کشور عزیزمان ایران رخ داده است باخبریم.

سکانس آخر پرونده کیارستمی

عادل مقدسی، وکیل خانواده مرحوم کیارستمی نیز بعد از برگزاری هیات بدوی انتظامی شرکت نظام پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ در 28شهریور در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا گفته بود: از نظر ما به عنوان وکیل خانواده کیارستمی در پرونده پزشکی ایشان، هم قصور و هم تقصیر از جانب پزشکان معالج وجود داشته است.

وی گفته بود: شکایت ما به عنوان وکیل پرونده از یکی از پزشکان معالج مرحوم کیارستمی و 2 شخص حقوقی دیگر هست. پرسش مهم ما این است که آیا یک عمل جراحی پولیپ روده که یک عمل راحت بود به چهار عمل تبدیل شد و اینکه چه کسی اجازه رفتن کیارستمی از کشور عزیزمان ایران را صادر کرده است.

وی همچنین راجع به پرونده پزشکی کیارستمی در فرانسه چنین توضیح داد: اطلاعات پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی در فرانسه در اختیار وکلای پرونده قرار گرفته و از نظر ما هیچ مسئله و قصوری در خدمات پزشکی ارائه شده است در فرانسه ایجاد نشده و هر اتفاقی رخ داده در کشور عزیزمان ایران بوده است.

در حکم اولیه این پرونده اعلام شده است بود که دکتر معالج آقای کیارستمی در چهار مورد مقصر آشنا شده است و به محرومیت محدود از طبابت (کمتر از یک سال) محکوم شده است هست. این حکم نیز دوباره مورد اعتراض اعضای خانواده و تعدادی از بازیگران و صورت های معروف قرار داده شد و دوباره پرونده در دادگاه به جریان افتاد.
هیات انتظامی شرکت نظام پزشکی که مسئولیت پیگیری به این پرونده را به عهده داشت، بعد از چند ماه از این حادثه، دکتر معالج وی را در بعضی زمینه ها مقصر تشخیص داد ولی حکم وی محرومیت موقت سه ماهه از طبابت در مطب اعلام شد، این حکم مورد اعتراض خانواده مرحوم کیارستمی قرار داده شد و پیگیری مجدد به این پرونده را از دستگاه قضایی خواستار شدند.

* وزیر بهداشت: خواست خانواده مرحوم کیارستمی منطقی است
حسن هاشمی، وزیر بهداشت نیز گفته بود اتفاق عجیبی نیفتاده هست، خانواده مرحوم کیارستمی می خواهند بدانند که آیا قصور پزشکی صورت گرفته یا نه و اگر قصوری صورت گرفته، چه کسانی مقصر هستند و مجازات متناسب با آن چیست و می خواهند آن مجارات اجرا شود، من فکر می کنم این خواسته کاملا منطقی است.

بیماری عباس کیارستمی که از هفتم فروردین سال 95 در بعضی از رسانه ها مطرح شد، ماجراهایی به دنبال داشت، هر کسی از ظن خود مطلبی را راجع به بیماری او می گفت، حالا با

وزیر بهداشت اعتقاد بود که خواسته خانواده مرحوم کیارستمی، بازیگران و صورت های معروف و علاقه مندان وی کاملا بحق است و همه کسانی که در پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی دخیل هستند باید در اقدام قانونی که باید انجام دهیم، تسریع کنیم و من امروز در مراسم سالگرد او اعلام خواهم کرد که نقش وزارت بهداشت در این مرحله کمتر از همه دستگاه های دیگر است.

هاشمی گفته بود: بر اساس آنچه قانون تعیین کرده هست، وظیفه و مسئولیت مهم پیگیری به این پرونده در درجه اول به عهده دستگاه قضایی و شرکت نظام پزشکی هست. قضاوت و کارشناسی شرکت نظام پزشکی جهت قاضی پرونده نیز تعیین کننده است و به نظر من همه امور با راستی و درستی و حقیقت گویی و حقیقت پسندی قابل حل است.

* استنکاف بیمارستان از پاسخگویی
بخشی از این انتقادات به روند پیگیری به پرونده عباس کیارستمی در فرانسه بود که مشخص نبود علت فوت چه بوده که در نهایت علیرضا زالی، مدیر کل وقت شرکت نظام پزشکی راجع به این پرونده در فرانسه هم توضیحاتی ارائه داد و گفته بود که ما چندین نامه به بیمارستانی که مرحوم کیارستمی در آن خوابیدن شده است بود ارسال کردیم ولی آنان استنکاف کردند و به نامه های ما جوابی ندادند.

زالی ادامه داده بود که در مجموع، یک خلاصه پرونده ای به دست ما رسید و به همین منظور یک گروه پزشکی 30 تا 40 نفره در این شرکت تشکیل شد که بعضی از آنها از متخصصان عالی قدر و از فرانسه بودند که بر همین اساس خلاصه پرونده مورد پیگیری قرار داده شد و اعلام شد که می بایست علت تامه فوت کیارستمی باید با کالبدشکافی مشخص می شد ولی کشور فرانسه بدون اتوپسی پرونده را به کشور عزیزمان ایران برگرداند.

زالی خاطرنشان کرد: چون مستندی مبنی بر سی تی اسکن ریه در خلاصه پرونده مرحوم کیارستمی در فرانسه مندرج نشده بود ما یک نامه ای را به فرانسه ارسال کردیم که با چه قطعیتی آمبولی ریه را علت فوت او اعلام و آیا مصرف بالای دوز هپارین را تجویز کرده اند.

سکانس آخر پرونده کیارستمی

وی اضافه کرد: اینکه چه اقداماتی از ساعت 24 تا 6 صبح جهت کیارستمی در کشور فرانسه انجام شده است است هنوز مشخص نیست چون بیمار با ضریب هوشیاری چهار در این وقت به آی سی یو انتقال یافته شده است بود و بعد از این ساعت، ضریب هوشی او به سه رسید که معادل فوت مغزی بود و در خلاصه پرونده کیارستمی در این مدت زمانی هیچ مدرکی موجود نیست.

زالی ادامه داد: به همین منظور ما درخواست کردیم که علائم بالینی بیمار را در این مدت زمانی به ما اعلام کنند ولی هنوز پاسخی از فرانسه به دست ما نرسیده است.

کامران سلطانی، مدیرکل امورکمیسیون های پزشکی، شرکت پزشکی قانونی کشور راجع به این پرونده گفته بود که جهت تعیین علت فوت مورد نیاز بود کالبدگشایی انجام می شد، ولی متاسفانه این اقدام انجام نشد که به علت اینکه کالبدگشایی انجام نشده بود، امیدوار بودیم جهت تعیین علت فوت به مدارک کامل پزشکی در روز قبل از فوت یعنی وقت خوابیدن در فرانسه دسترسی داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: منظور از مدارک پزشکی، پرونده بالینی خوابیدن در بیمارستان فرانسه مشمول بر برگ شرح حال، معاینه پزشکی، گزارش معاینه روزانه، برگ ثبت علائم حیاتی، گزارش پرستاری، دستورات دارویی و نتیجه های آنها، آزمایش ها و رادیوگرافی های انجام یافته و نتیجه های آنها هست. هیچکدام از این مدارک به رغم درخواست مکرر نظام پزشکی ارائه نشد.

با گذشت حدود دو سال از درگذشت مرحوم کیارستمی این پرونده هنوز بسته نشده بود و تنها چهار روز به دومین سالگرد وی باقیمانده هست. تا اینکه امروز-یکشنبه دهم تیر- بالاخره شرکت نظام پزشکی از صدور حکم قطعی پرونده عباس کیارستمی خبر داد.

محسن خلیلی، قائم مقام معاون انتظامی شرکت کل نظام پزشکی از صدور حکم نهایی پرونده عباس کیارستمی خبر داد و گفت: طبق این حکم، دکتر معالج به توبیخ کتبی با درج در پرونده و نشریه نظام پزشکی محکوم شده است است.

وی در خصوص این حکم توضیح داد: بر این اساس، تا سه سال جهت این دکتر عدم سوءپیشینه انتظامی صادر نمی شود؛ به این ترتیب وی نمی تواند مسئولیت فنی مراکز درمانی را برعهده گیرد یا موسس مرکز درمانی باشد.

وی افزود: با توجه به سوء سابقه احراز شده است جهت این دکتر در پرونده کیارستمی، در صورتی که وی قصور دیگری انجام دهد و پرونده جدیدی جهت او تشکیل شود، در آرای بعدی احکام سنگین تری جهت وی صادر خواهد شد.

عباس کیارستمی در تیر ۱۳۱۹ در پایتخت کشور عزیزمان ایران متولد و 14 تیر ۱۳۹۵ در پاریس درگذشت. او کارگردان، فیلمنامه نویس، تدوین گر، عکاس، تهیه کننده، گرافیست و کارگردان هنری بین المللی، همچنین شاعر و نقاش ایرانی بود.

او فیلم سازی تاثیرگذار در سینمای دنیا به شمار می آید و آثارش با استقبال فراوان ناقدان، داوران، کارگردانان، فستیوال ها و بنیادهای فرهنگی و هنری دنیا روبه رو شده است است.

کیارستمی پنج بار نامزد جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن شد و در سال ۱۹۹۷ (پنجاهمین دوره جشنواره فیلم کن) جهت فیلم طعم گیلاس این جایزه را گرفت و چهار دوره داوری جشنواره فیلم کن را در کارنامه هنری خود به ثبت رساند.

کیارستمی که کار سینما را از سال ۱۹۷۰ میلادی شروع کرد، بیش از ۴۰ فیلم سینمایی، کوتاه و مستند ساخت که از مهمترین آثارش می توان به کلوزآپ، زیر درختان زیتون، طعم گیلاس و باد ما را خواهد برد اشاره کرد.

سادگی، سبک مستندگونه، بهره گیری از فضاهای روستایی و شاعرانگی، بعضی از شاخصه های فیلم های کیارستمی است.

ایرنا

واژه های کلیدی: ایران | پزشکی | ایرانی | فرانسه | پرونده | ایرانی | فرانسه | خانواده | خانواده | کیارستمی | آقای کیارستمی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs